Структура статті
- Вступ
- Визначення вимог та формування концепції розробки сайту
- Складання комерційної пропозиції
- Аналіз ринку та конкурентів замовника
- Складання маркетингового плану по просуванню веб-сайту
- Створення семантичного ядра сайту
- Формування технічного макету та основного технічного завдання сайту
- Написання текстів для сайту
- Створення дизайну сторінок та модулів сайту
- Верстка макетів
- Програмування та завантаження на сервер
- Тестування функціоналу
- Наповнення сайту інформацією
- Заключення
Вступ
Ця стаття буде цікава тим, хто працює над проектом створення веб-сайту, а також власникам та адміністраторам сайтів, які вже діють.
В статті описується алгоритм розробки сайту та короткий огляд процесів - від ідей замовника та перших нарисів до наповнення інформацією та запуску першої рекламної кампанії.
В реальних умовах, подані етапи та їх порядок можуть змінюватись, але дотримуючись шляху та послідовності описаного у цій статті, замовник отримає продукт, який буде максимально відповідати його вимогам, а розробник - усі необхідні дані для ефективної роботи на кожному етапі.
1. Визначення вимог та концепції сайту
На першому етапі замовник ознайомлює розробника з задачами, які має вирішувати майбутній веб-сайт, ідеями по дизайну та функціоналу, бажаним розділам сайту та необхідним модулям. Визначається цільова аудиторія та загальна концепція сайту.

2. Складання комерційної пропозиції
На основі отриманої інформації, менеджер веб-студії складає комерційну пропозицію, в котрій підсумовує вимоги замовника до сайту, надає перелік розділів та модулів. Також пропонує параметри сервера для розміщення сайту, вказує попередню вартість та терміни реалізації проекту.
В разі погодження замовником комерційної пропозиції, вартості та термінів реалізації проекту, менеджер веб-студії готує договір на розробку основного технічного завдання проекту, коротко описує функціонал, обов’язки студії та замовника.
3. Аналіз ринку та конкурентів замовника
Менеджер веб-студії аналізує статистику запитів пошукових систем по галузі замовника та сайти конкурентів з високим рейтингом. При необхідності вносить пропозиції до зміни функціоналу, розділів, модулів. Якщо замовник має діючий сайт, то проводиться аналіз даних з аналітичних сервісів та поведінка відвідувачів, для використання їх на новому сайті.

4 .Складання маркетингового плану по просуванню сайту
На цьому етапі менеджер веб-студії разом із замовником визначають основні цілі, строки та засоби для їх досягнення, складають попередній маркетинговий план, визначають основні та другорядні канали для пошуку відвідувачів.
Наприклад: якщо сайт буде просуватися виключно контекстною рекламою – його структура може бути реалізована на одній сторінці «Landing Page»
І навпаки, у разі органічного просування потрібно передбачити місце на сайті для регулярного поновлення якісним контентом.

5. Складання семантичного ядра сайту
Спеціаліст веб-студії про просуванню сайтів на основі вимог замовника, аналізу ринку, конкуренції та маркетинговому плану визначає основні ключові слова та ключові словосполучення, яким має відповідати майбутній сайт, а також аналізує частоту їх запитів в пошукових системах з врахуванням регіону, конкуренції та сезонності.
На цьому етапі узгоджується стартова кількість сторінок та блоків сайту, які мають відповідати обраним запитам користувачів пошукових систем, та визначається першочерговість впровадження ключових слів. Також складається прогноз видимості сайту в пошукових системах після досягнення топових позицій.
6. Формування тенічного макету та основного технічного завдання сайту
Використовуючи зібрану інформацію, дизайнер веб-студії складає технічний макет основних сторінок з розташуванням блоків навігації, інформації, комунікації та модулів сайту. Також доповнюється попереднє технічне завдання широким описом функціоналу користувацького та адміністративного інтерфейсу. Описується логіка взаємодії між компонентами сайту, яку складно відтворити та зрозуміти на макетах.
Після цього етапу менеджер студії готує договір розробки сайту на основі технічного завдання.
Технічний макет та технічне завдання – основна проектна документація сайту!

7. Написання текстів для сайту
На основі технічного макету та семантичного ядра, копірайтери вебстудії чи замовник складають тексти для розділів сайту, службові та навігаційні написи.

8. Створення дизайну ВЕБ-сторінок та модулів сайту
Дизайнер веб-студії створює макети сайту, опираючись на технічний макет та опис функціоналу. Промальовуються усі типи сторінок, блоків та модулі сайту. Використовуються складені тексти, логотип компанії замовника, фірмовий стиль та фото, а також побажання щодо кольорів, шрифтів та основних акцентів.

9. Верстка макетів
Верстальник веб-студії верстає сторінки сайту та модулі, використовуючи погоджені макети. Оптимізує написаний код та ресурси сторінки (стилі, Javascript скрипти, зображення) максимально швидкого завантаження сторінки та забезпечує однаковий вигляд сторінок сайту в різних браузерах та їх версіях. За потребою адаптує сайт до різних розширень екранів та мобільних пристроїв.

10. Програмування функціоналу
Виходячи з поставлених завдань, типу сайту, а також потенціалу до внесення змін та розширення функціоналу, програмісти веб-студії обирають оптимальну систему управління контентом або фреймворк, на якій буде розгортатись сайт та підключатись усі модулі. Побудова логічних зв’язків відбувається на основі зверстаних макетів та опису технічного завдання. Сайт розміщується на сервері та зв’язується з основним чи технічним доменом. Також здійснюється оптимізація коду та налаштувань сервера для максимально швидкої роботи сайту.

11. Тестування функціоналу
В процесі програмування та по його завершенні програмісти та менеджер проекту здійснюють тестування функціоналу сайту. Тестується система на виявлення помилок та на відповідність роботи згідно поставлених вимог. Якщо проект сайту підвищеної складності чи передбачає розширення, то програмуються автоматичні тести виконання сценаріїв, які регулярно запускаються в процесі внесення змін.
Ідеально, коли замовник не виявляє помилок ;)

12. Наповнення сайту інформацією
На останньому етапі менеджер проекту передає замовнику усі доступи до сайту та інструкції по його управлінню, а при необхідності здійснює навчання персоналу замовника. Сайт наповнюється складеними текстами, фото та відео, заповнюються спеціальні поля сторінок для нормальної видимості сайту пошуковими системами та встановлюються коди аналітичних сервісів. Коли сайт вже готовий приймати відвідувачів, знімається заборона його сканування пошуковими системами.

Заключення
Створення сучасного та конкурентного сайту вимагає від веб-студії процесного та поетапного підходу, а від замовника часових та фінансових інвестицій. І якщо замовник усвідомлює важливість кожного етапу та вникає в процес, то результат такої співпраці буде неодмінно успішним
Коментарі (9437)